Strony

środa, 9 kwietnia 2014

OCZY PRZED KOMPUTEREM

  PRAWDOPODOBNIE KAŻDY Z NAS "NA WŁASNE OCZY" ODCZUŁ NEGATYWNY WPŁYW DŁUGIEJ PRACY Z MONITOREM. DZIŚ OPISZEMY, DLACZEGO POBYT PRZED KOMPUTEREM MOŻE BYĆ UCIĄŻLIWY I JAK TEMU ZAPOBIEGAĆ.



PRACA PRZY KOMPUTERZE  MOŻE POWODOWAĆ POWSTAWANIE NASTĘPUJĄCYCH DOLEGLIWOŚCI - WIDZENIE PODWÓJNE, PIECZENIE, KŁUCIE, UCISK, BÓL, ZACZERWIENIENIE, ŁZAWIENIE  OCZU I PRZEMIJAJĄCA KRÓTKOWZROCZNOŚĆ, BÓLE GŁOWY.

ZESPÓŁ SUCHEGO OKA
Zespół suchego oka powstaje, kiedy oczy nie produkują wystarczającej ilości łez, ich skład jest nieodpowiedni, lub kiedy łzy rozprowadzane są po gałce ocznej rzadziej, niż co 5-10 sekund.

Pracując przy komputerze mrugamy kilka razy rzadziej, niż zwykle. Oczy przed monitorem są otwarte szerzej; Kiedy mrugamy normalnie - dzięki ruchom powiek łzy rozprowadzane są po powierzchni rogówki. 
PRZY KOMPUTERZE - PRZENOSZĄC WZROK Z KLAWIATURY NA MONITOR - WYKONUJEMY MIMOWOLNE RUCHY POWIEKAMI, KTÓRE MÓZG ODCZYTUJE JAKO MRUGNIĘCIE I NIE WYSYŁA JUŻ SYGNAŁU DO POWIEK O KONIECZNOŚCI MRUGANIA.

Powyższą informację warto zapamiętać i pilnować się, by mrugać prawidłowo :)


Objawy zespołu suchego oka to - uczucie piasku pod powiekami, dyskomfort podczas mrugania, swędzenie, pieczenie, ból, zaczerwienienie, obrzęk powiek, zjawisko podwójnego widzenia, światłowstręt, zbieranie się wydzieliny w kącikach oczu;
Oczy są bardziej podatne na infekcje - odsłonięta rogówka narażona jest na wnikanie grzybów, bakterii i wirusów. W ekstremalnych przypadkach zespół suchego oka może doprowadzić do zmętnienia rogówki.
Najskuteczniejsza metoda rozpoznania zespołu suchego oka to tzw. metoda Schrimmera - bezbolesny test, który określa stopień podstawowego i odruchowego wydzielania łez. 
Leczenie zespołu suchego oka polega na dostarczaniu oczom konkretnych preparatów - tzw. sztucznych łez; Takie krople zawierają kwas hialuronowy - dobrze nawilżają; Krople stosuje się kilka, kilkanaście dziennie-ważne, by krople były BEZ konserwantów. Jeśli regularne zakraplanie nie skutkuje -  można zdecydować się na zabieg tymczasowego zamknięcia kanalików łzowych rozpuszczalnymi zatyczkami, lub przeprowadzić nieinwazyjny zabieg laserowego zamknięcia  kanalików.

Ważne jest odpowiednie nawilżenie powietrza w miejscu, w którym pracujemy, co ochroni gałkę oczną i śluzówki nosa i gardła przed wysuszeniem. 
Jeśli nosicie soczewki kontaktowe - spróbujcie nosić je na przemian z okularami. 
Podcza spracy przed komputerem róbmy kilkuminutowe przerwy - wykonajmy kilka dłuższych mrugnięć, popatrzmy przez okno, zamykajmy oczy na dłuższa chwilę. 



GORSZY WZROK-KRÓTKOWZROCZNOŚĆ
Praca przy komputerze może powodować dodatkowe dolegliwości - zamglone widzenie, krótkowzroczność, bóle głowy. Powodem jest migający ekran, który drażni wzrok. Pracując w bliskiej odległości od ekranu, skupiamy na nim wzrok, co powoduje skurcz mięśni rzęskowych, które regulują widzenie z bliska i daleka.
Mięśnie te z trudem rozkurczają się, co powoduje problemy z wyraźnym widzeniem oddalonych przedmiotów. 

PRAWIDŁOWA POSTAWA, A WIDZENIE
Przyjmując nieprawidłową pozycję przed komputerem, możemy doprowadzić od zwyrodnień kręgosłupa, a te mogą skutkować bólami głowy połączonymi z  zaburzeniami widzenia. Zmiany zwyrodnieniowe podrażniają lub uciskają tętnice kręgowe i mogą powodować zespoł niedokrwienny tylnego dołu czaszki, do objawów którego zalicza się również zaburzenia widzenia. 
Kiedy zauważamy symptomy złego widzenia - konieczne jest zasięgnięcie opinii lekarza okulisty; Sami nie jesteśmy w stanie odnaleźć przyczyn problemów z oczami.

Możemy sobie pomóc zmieniając ustawienie monitora -
-monitor ustawiamy tak, by patrzeć na niego z góry,
-usuwamy z monitora odblaski i odbicia, które dodatkowo obciążają oczy
-nie stawiamy komputera przy oknie lub naprzeciw okna,
-zainwestujmy w monitor, który ma co najmniej 14-calową przekątną, a przy stanowiskach pracy CAD - min. 20 cali.
-wszystkie parametry obrazu ustawiamy tak, by tekst był czytelny z odległości 50-70 cm.

UWAGA NA KRĘGOSŁUP
Praca przy komputerze jest obciążeniem dla kręgosłupa i układu krążenia - dlatego przygotowanie stanowiska pracy ma tak duże znaczenie. 
Dobieramy takie krzesło, na którym będziemy siedzieć z wyprostowanym kręgosłupem.
Ustawiamy wysokość fotela tak, by kość udowa i kości podudzia tworzyły kąt ostry. Stawy kolanowe powinny znaleźć się wyżej, niż stawy biodrowe.


JAK ULŻYĆ OCZOM?
-pamiętaj o częstym mruganiu
-co jakiś czas zamknij oczy - chociaż na minutę
-przynajmniej co godzinę oderwij wzrok od komputera, popatrz w dali i skoncentruj wzrok na oddalonych przedmiotach
-co dwie godziny przeprowadź ćwiczenia  rozprężające, rozciągające i rozluźniające. Dzięki temu pozbędziesz się napięć i pobudzisz krążenie krwi
-postaraj się, by w pomieszczeniu w którym pracujesz, powietrze nie było zbyt suche; Wietrz pokój, zastosuj nawilżacze
-możesz profilaktycznie zastosować "sztuczne łzy" podczas pracy z komputerem
-pij dużo płynów
-spaceruj po świeżym powietrzu
-unikaj dymu tytoniowego-podrażnia oczy.

GIMNASTYKUJ OCZY
Masz zmęczone, ciężkie oczy? Wykonaj kilka ćwiczeń:
*
-popatrz intensywnie na przedmiot w odległości 30-40 cm - wpatruj się w niego około 5 sekund
-przenieś wzrok na bardziej oddalony przedmiot - na przykład drzewo, budynek za oknem - wpatruj się w niego około 5 sekund
*
-wyobraź sobie na ścianie kształt cyfry 8 - kilkakrotnie obrysuj ją wzrokiem - bez poruszania głowy
*
Oprzyj łokcie o biurko, zasłoń otwarte oczy środkiem otwartych dłoni, światło nie przenika przez dłoń, palce dotykają czoła; Oczy otwarte wpatrują się w ciemność i pomału zamykają się; To ćwiczenie nazywa się palming - jest doskonałym sposobem relaksu oczu.

POZDRAWIAMY WAS I PROSIMY - DBAJCIE O SWÓJ WZROK!
K.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie komentarze. Proszę nie dodawać linków z reklamami.