Strony

czwartek, 24 stycznia 2013

Prezbiopia. Okulary progresywne - trzy w jednym?



Omówimy dziś pojęcie prezbiopii (starczowzroczności) i wyjaśnimy, czym są szkła progresywne.

 
Prezbiopia (starczowzroczność) pojawia się głównie po czterdziestym roku życia. Prezbiopia nie jest odchyleniem od normy w zakresie geometrii gałki ocznej; Prezbiopia  jest fizjologicznym „zużyciem” tkanek gałki ocznej i pojawia się nawet, jeśli wcześniej nie było problemów ze wzrokiem. Często słyszy się opinie „nie chcę zakładać okularów do czytania”, „nie chcę przyzwyczajać oczu”, „jeszcze sobie radzę” – niestety, bez względu na to, czy będziecie Państwo nosić okulary do tak zwanej bliży, czy też nie – wada będzie narastać, jako że nikomu dotychczas nie udało się cofnąć naszego zegara biologicznego.

Obraz przedmiotów położonych blisko staje się niewyraźny, co szczególnie odczuwamy podczas czytania, czy pracy przy komputerze. By sobie pomóc – odsuwamy rękę, w której trzymamy książkę, czy gazetę – wkrótce okazuje się, że nasza ręka nie jest wystarczająco długa. Błędem jest pomaganie sobie na własną rękę – na przykład kupowaniem kropli do oczu; Jeśli zauważymy u siebie opisane wyżej objawy, powinniśmy udać się do okulisty, który obszernie wyjaśni pojęcie prezbiopii, skontroluje, czy dolegliwości są wywołane inną przyczyną i wypisze receptę na okulary, dzięki którym odzyskamy pełny komfort widzenia.
Najpopularniejsza metoda walki ze starczowzrocznością to wspomniana wyżej korekcja wady za pomocą okularów. Ważne, by były to szkła dobrej jakości i porządnie dobrane. Osoby, które nosiły do tej pory okulary plusowe – do czytania otrzymują szkła mocniejsze, a pacjenci z krótkowzrocznością korygowaną minusami – słabsze. 

Okulary dwuogniskowe i progresywne

Ci z Was, którzy korzystają z dwóch par okularów, narzekają na niewygodę spowodowaną koniecznością zdejmowania okularów do chodzenia i zakładania tych do czytania – w sklepach, kiedy chcemy przeczytać napisy na opakowaniach, w urzędach podczas lektury i podpisywania dokumentów – każdy dzień to dziesiątki takich sytuacji.
By uniknąć bezustannej zmiany okularów - możecie wybrać okulary dwuogniskowe – z wyraźną, poprzeczną linią oddzielającą – górną część do patrzenia w dal i dolną do bliży. Szkła dwuogniskowe zapewniają widzenie dla dwóch obszarów. 

Szkła progresywne (wieloogniskowe), poza ostrym widzeniem przedmiotów dalekich i bliskich, zapewniają ostre widzenie w obszarach pośrednich – komputer, deska rozdzielcza samochodu. Szkła progresywne gwarantują płynne przejście z obszaru dali, przez obszar pośredni do bliży – nie ma więc gwałtownych „przeskoków” w korekcji. Na szkłach progresywnych ( w przeciwieństwie do dwuogniskowych) nie ma zauważalnej linii oddzielającej te obszary, co podnosi ich walory estetyczne.

Szkła progresywne wynaleziono pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku – w Polsce zdobywają popularność;  Wspomnieliśmy wyżej, że są to szkła, które pozwalają dobrze widzieć zarówno z bliska, obszarów pośrednich, jak i z daleka – pełnią więc funkcję trzech par okularów. Mówi się, że do okularów progresywnych musi się człowiek przyzwyczaić i kiedy to nastąpi nie zamieni ich na inne.
Dlaczego musimy się przyzwyczaić? W procesie adaptacji do posługiwania się szkłami progresywnymi zasadniczą rolę odgrywa szerokość i długość tzw. kanału progresji. Jest to obszar soczewki zlokalizowany pomiędzy obszarem do dali i bliży – im szerokość i wysokość tego kanału jest większa, tym łatwiejsza jest adaptacja.
W naszym społeczeństwie wciąż istnieje mit okularów progresywnych i przekazywany z ust do ust rodzi pytania „czy na pewno będę umieć w tym chodzić?”, „czy przyzwyczaję się?”. 
Wątpliwości mają swój początek w czasie, kiedy technika produkcji była mało doskonała, a widzenie w progresach było uciążliwe – było to 10 lat temu. Klasyczne soczewki progresywne z niezmienioną od tamtej pory konstrukcją są dostępne do dziś i cechują się bardzo niską ceną.
Cena jest ważnym kryterium – pamiętajmy jednak, że pozorna oszczędność może okazać się błędem – w naszym zakładzie nie prowadzimy sprzedaży soczewek progresywnych „starej daty”, by uniknąć sytuacji, kiedy klient nie może się zaadaptować do szkieł.

Na rynku szkieł progresywnych jest coraz większy wybór. 
Podstawowym kryterium właściwego doboru szkieł progresywnych jest odpowiednio przeprowadzony wywiad z klientem zakładu optycznego. 
W naszym zakładzie jest to priorytet – by wybrać klientowi najlepsze szkła po pierwsze  musimy wyjaśnić, czym są progresy,  a następnie przeprowadzić rozmowę, po której pojawia się obraz produktów, które proponujemy klientowi. 

Miłego wieczoru.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie komentarze. Proszę nie dodawać linków z reklamami.