BARWY MOGĄ NAS MOBILIZOWAĆ DO DZIAŁANIA, USPOKOIĆ, A NAWET UŚPIĆ.
Z
OTACZAJĄCYM ŚRODOWISKIEM JESTEŚMY SILNIE ZWIĄZANI- NA NASZE
SAMOPOCZUCIE WPŁYWAJĄ ZAPACHY POŚRÓD KTÓRYCH ŻYJEMY, KOLORY KTÓRYMI SIĘ
OTACZAMY.
Nieprawdą jest, że ludzie widzą świat jednakowo. Około 8 procent ludzi nie odróżniając barw - widzi świat na szaro. Dużo więcej jest ludzi, którzy odróżniają tylko niektóre barwy; Są w końcu ci, którzy widzą barwy, ale nie odróżniają wszystkich ich odcieni.
Odbieranie barw to skomplikowana sprawa - z kręgu fizjologii, fizyki i psychologii; Zanim ustalono, że w widzeniu kolorów najważniejsze jest ŚWIATŁO - między naukowcami wyżej wymienionych dziedzin dochodziło do konfliktów.
To Izaak Newton wytłumaczył, że białe światło słoneczne jest sumą różnie załamujących się promieni. Promień świetlny o określonej długości wywołuje określone wrażenie barwne. Dlatego właśnie niebo o zachodzie staje się żółte, następnie pomarańczowe, na koniec czerwone. Patrząc w niebo nie zastanawiamy się nad tym, że dzieje się tak, bo promienie słoneczne pokonują w atmosferze coraz dłuższą drogę; Poza tym barwa nieba zmienia się w zależności od wielu czynników. Obłoki, które oświetla słońce są białe, a zależnie od wielkości kropel mgły, od zawartości w nich cząsteczek pyłu, od ogólnej grubości warstw - bywają szare lub nawet ołowiane.
Podziwiając barwę morza nie zastanawiamy się nad tym, że zależy ona od ilości światła rozproszonego w wodzie, od głębokości jeziora, czy morza, od barwy nieba, od krajobrazu wybrzeża.
Psychologowie twierdzą, iż zrozumienie przyczyn i skutków zjawisk, które obserwujemy, czy świadome obserwowanie przyrody, umożliwia pełniejsze przezywanie kontaktu z nią i wyostrza wrażliwość.
KOLORY I WRAŻENIA
Ciało człowieka ubranego w biel wydaje się ciemniejsze, w czerń - jaśniejsze. Nasze wrażenia zależą od tła, połączeń barw, a nawet od pozycji, w jakiej patrzymy na barwy. Kolory oddziałują na siebie wzajemnie - barwa zielona przy szarej zyska na czystości, żółta blisko niebieskiej "zazieleni się". Optycznie barwa niebieska oddala, czerwona zbliża, żółta podwyższa.
KOLOROWE CIEKAWOSTKI
Most "Blackfriars" w Londynie był znany, jako most samobójców - był wtedy pomalowany na czarno; Kiedy pomalowano most na zielono, liczba samobójstw spada o jedną trzecią.
W pewnym szwedzkim mieście zaobserwowano, iż w budkach telefonicznych, których wnętrza są czerwone, ludzie prowadzili o wiele krótsze rozmowy.
Ludzie szybciej zjadali posiłki i wychodzili, kiedy restaurator przemalował wnętrze na jaskrawo i zainstalował czerwone oświetlenie - ma się rozumieć zwiększyło to obroty.
Kiedy w ramach eksperymentu - na przyjęciu stoły z jedzeniem oświetlono na fioletowo - ludzie tracili apetyt.
Barwy mają wpływ na naszą fizjologię i psychikę; Dr Antal Nemcsis z Budapesztu mierzył studentom ciśnienie krwi - najpierw przy białym świetle, a następnie w kilkuminutowych odstępach przy czerwonym i niebieskim. Oświetlenie czerwone wpływało na wzrost ciśnienia i tętna, a niebieskie na ich spadek.
Wiele badan potwierdziło, iż nasycona czerwień pobudza system nerwowy, przyspiesza tętno, tępo oddychania i reakcje mięśni. U niektórych ludzi przebywanie w otoczeniu intensywnie czerwonych ścian może wywoływać wzrost ogólnej ciepłoty ciała. Błękit działa hamująco na system nerwowy, łagodzi uczucie bólu i zwalnia oddychanie i tętno. Kolor pomarańczowy pozytywnie wpływa na trawienie, zieleń łagodzi migreny.
BARWY I ZDROWIE
Już cztery tysiące lat temu odkryto, że barwy wpływają na zdrowie i życie; W starożytnych Indiach, Chinach, Egipcie i Grecji chromoterapia była bardzo popularna;
W starożytności wykorzystywano czerwień w leczeniu szkarlatyny, ospy i wielu chorobach skórnych oraz zakaźnych. Dziś wiemy, że kąpiele w czerwonym świetle pomagają również przy wyczerpaniu, depresji i stanach melancholii. Rany naświetlane czerwonym światłem goją się szybciej; Czerwony pobudza silną wolę, co wykorzystuje się w leczeniu paraliżu.
Terapię błękitnym światłem stosuje się w nadwrażliwości, w gorączce, w stanach podniecenia nerwowego. Niebieskie promienie zmniejszają bóle głowy, zębów i uszu. Błękit ma właściwości bakteriobójcze i przeciwdziała stanom zapalnym, zwalcza bezsenność.
Światłem pomarańczowym można pobudzić wydzielanie soków trawiennych, przeciwdziałać senności, zmęczeniu. Pomarańcz stosuje się w leczeniu astmy, ostrych stanów gośćcowych; Łagodzi objawy astmy i epilepsji, leczy reumatyzm, reguluje pracę serca.
Zieleń w medycynie uznaje się za kolor ułatwiający utrzymanie równowagi psychicznej. Leczy nadciśnienie, choroby serca i oczu. Kąpiele w zielonym świetle stosuje się dla uspokojenia nerwów, przy zwalczaniu anemii, zaziębieniach i grypie. Zieleń ma korzystny wpływ na zdyscyplinowanie umysłu.
Szary leczy opuchlizny i obrzęki.
Żółty walczy ze stresem, przeziębieniem, objawami menopauzy; Wzmacnia mięśnie, pobudza przemianę materii; Stosuje się go przy schorzeniach skórnych. Nasycona żółć ułatwia zapamiętywanie.
Różowy uspokaja emocje, wzmaga optymizm.
Złoty ożywia umysł, dodaje energii, walczy z depresją.
Srebrny przywraca jasność umysłu.
Fioletowy jest kolorem idealnym do medytacji. Stosuje się go w leczeniu blizn, uzależnień, migreny, bólu głowy.
Nie chodzi o to, by leczyć się barwami; Powinniśmy jednak znać działanie kolorów na organizm. Barwy, jakie wybieramy dla naszego otoczenia nie powinny być zatem sprawą przypadku, czy mody.
Każdy z nas reaguje na barwy nieco inaczej; Wpływają na o stan zdrowia, temperament i samopoczucie psychiczne; Według naukowców znaczenie ma również wykształcenie i ogólna kultura człowieka. Flegmatyk ledwo zauważy bogatą w kontrasty barwę ściany; Cholerykowi ta sama ściana będzie przeszkadzać. Czerwień może pobudzić melancholika do działania, a kogo innego sprowokuje do lekkomyślności. Psychiatrzy i psychologowie twierdzą nawet, że na podstawie ulubionego koloru potrafią rozpoznać aktualny stan zdrowia, kondycji fizycznej, samopoczucia i usposobienie.
BARWY I PSYCHIKA
ŻÓŁTY
POMARAŃCZOWY
CZERWONY
PURPUROWY
NIEBIESKI
BIAŁY
CZARNY
SZARY
FIOLETOWY
KOLOROWE ŚCIANY
Naukowcy kierując się typowymi i powszechnymi reakcjami organizmu, ustalili praktyczne wskazówki doboru barw korzystnych dla psychiki i zdrowia.
KUCHNIA. Barwy ścian powinny być pogodne, ale nie jaskrawe. Polecana jest kość słoniowa, błękit, róż. Błękitu nie lubią muchy.
PRZEDPOKÓJ. Doskonałe są żywe, jaskrawe kolory.
POKÓJ JADALNY. Ściany powinny być jasne, ale nie blade.
POKÓJ MIESZKALNY. Barwa ścian powinna być zharmonizowana z barwą mebli. Sprawdzają się odcienie jasne, ale nie jaskrawe. Jeżeli chcemy zastosować kilka kolorów to raczej zbliżonych do siebie.
POKÓJ SYPIALNY. Barwy ścian mają wytworzyć klimat spokoju i odpoczynku. Najlepsze są barwy z palety niebieskiej albo w tonacji szarej.
POKÓJ DZIECIĘCY. Barwy jasne, z elementami lub małymi powierzchniami w kolorze jaskrawym.
Wybierajcie kolory swego otoczenia pamiętając o ich działaniu i wsłuchując się w siebie.
KOLOROWEGO DNIA!
Artykuł opracowano na podstawie "Sekrety ciała i zdrowia" Olsztyńskiego Wydawnictwa Prasowego.
Artykuł opracowano na podstawie "Sekrety ciała i zdrowia" Olsztyńskiego Wydawnictwa Prasowego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za wszystkie komentarze. Proszę nie dodawać linków z reklamami.