Strony

środa, 26 grudnia 2012

Święta u Gregora


Na świątecznej choince nie mogło zabraknąć opraw :)

Jesteśmy ciekawi, jak wyglądają Wasze choinki.

czwartek, 20 grudnia 2012

Dla urody - ze starego poradnika



Piękno otaczającego nas świata, piękno postaci ludzkiej-zawsze przykuwały uwagę. Kryteria piękności zmieniają się z biegiem historii, zmienia się również sposób jej podkreślania, coraz inne elementy urody wysuwane są na plan pierwszy(...)
Badania prowadzone przez psychologów wykazują jednakże, że kobiety używające kosmetyków-niezależnie od istotnej wartości tych kosmetyków-mają lepsze samopoczucie.*



Witam Was słowami książki Anny Kuźmińskiej -Pielęgnowanie zdrowia i urody, wydanej w latach siedemdziesiątych.
To jedna z pozycji, którą szczególnie cenię-za ogrom rad, które odeszły w zapomnienie...
Autorka przedstawia środki kosmetyczne, pielęgnację urody-od stóp, po czubek głowy, defekty kosmetyczne.
Książkę czyta się z prawdziwą przyjemnością, jak i z uśmiechem, kiedy to omawiane są "urządzenia i przybory do mycia i kąpieli", czy "wskazówki mycia".

środa, 19 grudnia 2012

WZROK ZIMĄ





Zimą, zamiast zieleni otacza nas biel-śnieg i lód, które powodują odbicie światła, którego promienie mogą powodować olśnienie, czyli oślepiać. 

Właśnie zimą narażeni jesteśmy na wystąpienie tzw. ślepoty śnieżnej, czyli oparzenie rogówki i spojówki wywołane promieniowaniem ultrafioletowym UV-B; Ryzyko jej wystąpienia wzrasta, kiedy jesteśmy w górach, gdzie promieniowanie słoneczne jest kilkakrotnie większe, niż na poziomie morza. 

Co 1000 metrów wysokości promieniowanie wzrasta o 6-8%.
Śnieg odbija  85% promieniowania słonecznego. 
Również dziura ozonowa zwiększa narażenie na promieniowanie UV. 

Objawy ślepoty śnieżnej pojawiają się po 4-12 godzinach od oparzenia i występują z reguły wieczorem lub w nocy; Symptomy to ból oczu nasilający się przy ich poruszaniu.
Ból może być tak mocny, że powoduje światłowstręt, łzawienie, uczucie piasku w oczach, skurcz i opuchliznę powiek, zaczerwienienie oczu, oraz ból głowy;
Może dojść do okresowej utraty wzroku i owrzodzenia rogówki.
Wysoko w górach jesteśmy narażeni na wystąpienie ślepoty śnieżnej zarówno w dzień słoneczny, jak i pochmurny (promienie UV przenikają przez chmury).

By ustrzec się przed ślepotą śnieżną  należy nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.

Gwarancję odpowiedniej ochrony uzyskacie kupując certyfikowane okulary przeciwsłoneczne w sklepie optycznym-nie zaś w hipermarketach, kioskach, czy na stacjach paliw.

Zaczynamy optyczne blogowanie!